11
آگوست

جک هیدرولیک آسانسور

گر می خواهید جک آسانسور هیدرولیکی را بهتر بشناسید در ادامه با ما همراه باشید. در ابتدا بهتر است تا شما را با اجزاء اصلی آسانسور هیدرولیک آشنا کنیم.

اجزاء اصلی آسانسور هیدرولیک

۱ – جک هیدرولیکی

۲ – پاوریونیت

۳ – شلنگ یا لوله فلزی

۴ – پایه جک

۵ – روغن

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع جک هیدرولیک آسانسور و نحوه انتخاب و نصب درست جک هیدرولیکی آشنا کنیم. جک آسانسور هیدرولیکی یکی از مهم ترین اجزای اصلی این نوع آسانسور می باشد. در واقع این جک ها هستند که نیروی هیدرولیک یا سیال روغن را به نیروی مکانیکی تبدیل می کنند و چون تعویض یا تعمیر جک ها پس از نصب در چاهک آسانسور کار بسیار دشواری است بهتر استاز همان ابتدا جک انتخاب شده دارای کیفیت و شرایط استاندارد را دارا باشد.

اجزاء جک آسانسور هیدرولیکی

جک هیدرولیک آسانسور از یک سیلندر و پیستون تشکیل شده اند ؛ سیلندر محفظه ای است محکم و مقاوم که قسمت بیرونی آن می بایست در برابر خوردگی و رطوبت و فشار های وارده محکم و مقاوم باشد و قسمت درونی آن می بایست صاف و صیقلی باشد که پیستون درون آن جای می گیرد و در داخل آن حرکت می کند. برای آسانسورهای با ظرفیت ۳۰ تن از جک مستقیم استفاده می شود و برای ظرفیت بیش از ۳۰ تن از جک های غیر مستقیم و چند مرحله ای (stage) می شود که طول هر مرحله هفت متر می باشد و تا ارتفاع حداکثر ۲۸ متر را می توان از آن ها استفاده کرد. به استوانه ای که درون سیلندر و با کم یا زیاد شدن فشار روغن در رفت و آمد است پیستون گویند، به دلیل آنکه دو نوع بار استاتیک و دینامیکی  روی آن وجود دارد بنابراین پیستون ها باید بسیار مقاوم و محکم باشند.